PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU
„SOS FOR THE EARTH / SOS DLA ZIEMI” Z PROGRAMU
ENGLISH TEACHING PRZEZ UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KLIMONTOWIE
Projekt „SOS for the Earth”, którego głównym celem było doskonalenie u uczniów umiejętności z j. angielskiego, był realizowany z grupą 20 uczestników w wieku 12-14 lat
ze SP w Klimontowie. Składał się z 3 części ("My World", "The Earth is our house", "My eco-lifestyle") i obejmował działania skupione wokół jednej myśli przewodniej - Jak żyć bardziej eko i dlaczego?
Uczestnicy projektu przedstawili siebie i grupę projektową, przygotowali prezentacje na temat swojej szkoły, regionu i kraju, poznali zasady zdrowego stylu życia, przedstawili scenki sytuacyjne z elementami dramy, utworzyli liczne materiały edukacyjne, pracowali w swoich zespołach oraz w międzynarodowych grupach.
Odbyło się bezpośrednie spotkanie z grupą uczniów i nauczycieli ze Szwecji, dzięki któremu uczestnicy stali się bardziej otwarci na komunikację w j. angielskim. Były zajęcia z podróżnikami z USA, aby lepiej poznać język i kulturę amerykańską. Odbyły się warsztaty kulinarne i gotowanie online przy współpracy z partnerskimi szkołami z Hiszpanii, Serbii i Turcji. Uczestnicy projektu urządzili międzynarodowe przyjęcie online, zademonstrowali przyrządzanie prostych dań i wymienili się przepisami. Była to też okazja zapoznania się z kulturą innych krajów. Uczniowie brali udział w zajęciach językowo-kulturowych przeprowadzonych przez wolontariuszy z Hiszpanii i Niemiec, które dotyczyły sposobów komunikacji we współczesnym świecie oraz stereotypów często występujących podczas pierwszych kontaktów z obcokrajowcami.
Odbyły się zajęcia w Ojcowskim Parku Narodowym, wizyta w Centrum Nauk Przyrodniczych UJ w Krakowie, aby uczniowie poznali historię życia na naszej planecie oraz zajęcia w Planetarium w Chorzowie, aby poszerzyli wiedzę na temat Ziemi i innych planet Układu Słonecznego. Powstały liczne plakaty, prace artystyczne „Ecodesign”, rysunki, quizy, gry planszowe i interaktywne, mapy myślowe. Zostały urządzone wystawy i ekspozycje na korytarzu szkolnym, aby szerzej upowszechniać rezultaty projektu, promować ekologiczny styl życia w myśl zasady 3R.
Uczestnicy projektu przeprowadzili zajęcia językowo-ekologiczne dla dzieci w oddziale przedszkolnym oraz dla uczniów z innych klas. Zorganizowali też regionalny eko-piknik, w którym brali udział przedstawiciele władz, dyrektor szkoły, pracownicy Powiatowej Biblioteki, CKiW w Proszowicach oraz uczniowie i nauczyciele ze SP w Żębocinie i w Klimontowie. Był spacer zadaniowy z ekologiem, następnie, zajęcia językowo-przyrodnicze, na których były wykorzystane samodzielnie utworzone liczne interaktywne quizy, gry edukacyjne, zgadywanki (QR), krzyżówki, diagramy i inne sposoby pogłębiania wiedzy przyrodniczej i doskonalenia umiejętności z j. angielskiego.
Głównym produktem pracy projektowej jest e-book „SOS for the Earth” zawierający opisy działań, które służą uczestnikom oraz innym uczniom i nauczycielom w zdobywaniu wiedzy przyrodniczej i rozwijaniu kompetencji z języka angielskiego. Uczestnicy projektu pracowali w kilku zespołach, które miały przydzielone zadania w/g opracowanego wspólnie planu. Publikacja (e-book) została podzielona na 3 części z zaznaczeniem pór roku, aby była bardziej czytelna i atrakcyjna dla przeglądającego. Jest opatrzona wolnymi licencjami i może być wykorzystana do celów edukacyjnych.
Link do opublikowanego e-booka w j. angielskim:
https://www.canva.com/design/DAGSpQvXxAI/FwKVwcWg508iiQO6yU7SWw/edit?utm_content=DAGSpQvXxAI&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
Zrealizowane zadania wzmocniły motywację uczniów do nauki języka angielskiego, ponieważ mieli oni kontakt z „żywym językiem angielskim” oraz możliwość bezpośredniego użycia tego języka do porozumiewania się. Było to dodatkowym atutem projektu, który przyniósł bardzo dobre efekty, wzmacniając u uczniów efektywność nauki oraz świadomość korzyści płynących ze znajomości j. angielskiego teraz i w przyszłości.
Projekt SOS for the Earth / SOS dla Ziemi jest realizowany z Programu ENGLISH TEACHING stworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, którego krajowym operatorem Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Koordynator projektu “SOS for the Earth”
Urszula Kowalska