WIOSNA W PRZYRODZIE, WIOSNA W PROJEKCIE
Projekt SOS for the Earth / SOS dla Ziemi jest realizowany z Programu ENGLISH TEACHING stworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, którego krajowym operatorem Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Zadania projektowe są realizowany przez grupę uczniów, którzy systematycznie doskonalą użycie języka angielskiego w celach komunikacyjnych. Odbyły się już liczne zajęcia, bezpośrednie spotkania z cudzoziemcami i podróżnikami ze Stanów Zjednoczonych oraz warsztaty online przeprowadzone w międzynarodowych grupach. Realizowane zadania wzmacniają motywację uczniów do nauki języka angielskiego, ponieważ mają oni kontakt z „żywym językiem angielskim” oraz możliwość bezpośredniego użycia tego języka do porozumiewania się.
Uczestnicy projektu urządzili międzynarodowe przyjęcie online, zademonstrowali przyrządzanie prostych dań, wymienili się przepisami z grupą uczniów z Turcji, Serbii i Hiszpanii. Była to również okazja zapoznania się ze zwyczajami żywieniowymi w innych krajach. Wszystkim przyświecała myśl, jak zdrowo się odżywiać i żyć bardziej eko.
W ostatnim czasie, dzieci uczestniczące w projekcie zgłębiały wiedzę na temat planet Układu Słonecznego, poznały ich cechy charakterystyczne oraz odkrywały wyjątkowość naszej planety, która jest zamieszkała przez ludzi oraz liczne gatunki zwierząt i roślin. Oprócz piękna naszej Ziemi, poznały też zagrożenia i niebezpieczeństwa, które są związane głównie z ekspansyjną działalnością człowieka oraz ze zmianami w przyrodzie powodowanymi ocieplaniem się klimatu. Powstały liczne plakaty, przestrzenne prace artystyczne „Ecodesign”, rysunki, gry planszowe i interaktywne. Zostały założone mini ogródki, gdzie wzrastają zasiane przez dzieci warzywa oraz zasadzone kwiaty. Wszystko to przypomina nam, że przyszła już wiosna w kalendarzu i w przyrodzie.
Uczniowie, zaangażowani w realizację projektu „SOS for the Earth”, chętnie zdobywają wiedzę z zakresu ekologii, która znajduje zastosowanie w ich praktycznym życiu w szkole i w domu.
Naszym celem jest uczyć się wzajemnie proekologicznych zachowań, stawać się bardziej świadomymi mieszkańcami naszej planety, Ziemi, i dbać o nią. Jesteśmy przekonani, że przyniesie to także pozytywne skutki w przyszłości, ponieważ wiele zależy od nas samych oraz naszej świadomej potrzeby ochrony środowiska naturalnego.
Koordynator projektu
Urszula Kowalska