DZIAŁANIA PROJEKTOWE Erasmus+
w pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/23
Our life in our hands!/Nasze życie w naszych rękach!
W ostatnim czasie, w naszej szkole odbyło się szereg działań mających na celu realizację międzynarodowego projektu Erasmus+ Our life in our hands!/Nasze życie w naszych rękach! Uczniowie i nauczyciele pracowali razem, aby osiągnąć wspólny cel, którym jest ochrona środowiska naturalnego, poprawa warunków życia na Ziemi, a także zdobywanie wiedzy przez uczniów oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim i TIK.
- Dzieci z oddziałów przedszkolnych, pod kierunkiem wychowawców i opiekunów, uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, których tematem przewodnim była jesień w przyrodzie, głównie w parku, w sadzie i ogrodzie warzywnym. Wspólnie urządziły wystawę darów jesieni, przygotowały zdrowe szaszłyki owocowe, soki i pudding. Uczestniczyły w zajęciach z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw obchodzonego 21 października. Wykonały szereg prac artystycznych z wykorzystaniem materiałów naturalnych i wtórnych. Najmłodsi zasadzili drzewa w odgrodzie przyszkolnym, którymi będą się opiekować. Następnie, dzieci poznały warunki życia zwierząt w czasie trudnych miesięocy zimowych oraz sposoby niesienia im pomocy.
- Uczniowie klasy II i III brali udział z zajęciach na temat życia w lesie oraz korzyści jakie daje człowiekowi las. Poznawali ciekawostki, wykonywali prace artystyczne oraz gry edukacyjne, gromadzili materiały, które były wykorzystane podczas zajęć. Poznali życie dzikich zwierząt w lesie, które przygotowują się do zimy. Uczestniczyli w zajęciach projektowych na temat zdrowego odżywiania się oraz wykorzystania owoców i warzyw w swojej codziennej diecie. Przygotowali samodzielnie zdrowe desery i przekąski, uczyli się zachowania czystości i higieny podczas pracy indywidualnej i w grupach.
Uczniowie kl. III wykonali samodzielnie Eko-kalendarz, który zawiera ważne wskazówki jak żyć zdrowo i być przyjaznym dla środowiska naturalnego.
Ponadto, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III brały udział w warsztatach na temat lasu, które były przeprowadzone w szkole przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klimontowie. Była to ciekawa forma pracy, dzięki której dzieci poznały funkcje lasu oraz korzyści jakie nam daje las. Uczyły się chronić zwierzęta i rośliny, które mieszkają w środowisku leśnym oraz doceniać ich rolę w życiu człowieka.
- Uczniowie z klas starszych (IV – VI) uczestniczyli w zajęciach projektowych, których głównym celem było nabycie nawyków pozwalających żyć bliżej natury, zgodnie z jej rytmem. Powstały plakaty na temat ochrony wszelkich form życia na naszej planecie – Save our planet, Earth!. Uczestnicy projektu z klas V i VI wykonali ciekawe gry edukacyjne (w formie cyfrowej i planszowej) na temat ochrony środowiska naturalnego, krzyżówki oraz prezentacje na temat ekologii. Uczniowie klasy VII wykonali oryginalne karmniki z dyni oraz orzeszków, które wspólnie z młodszymi dziećmi zawiesili w pobliżu szkoły, aby dokarmiać ptaki w czasie zimy. Wykonali też tradycyjne karmniki z drewna, zgromadzili odpowiedni pokarm i zapoznali młodsze dzieci z zasadami dokarmiania ptaków zimą.
- Przy współpracy z uczniami ze szkoły litewskiej powstała prezentacja Save birds together! zawierająca wiele ciekawych informacji na temat pomocy ptakom podczas zimy. Ponadto, została zaprojektowana i wydrukowana ulotka, która zawiera cenne porady dla najmłodszych jak chronić ptaki. Ulotka została wykonana w trzech językach (polskim, litewskim i angielskim) i jest dostępna w formie elektronicznej i papierowej.
- Uczestnicy projektu z klasy VIII, pracując w grupach, wykonali Eko-Kalendarz, który zawiera wiele ciekawostek i dobrych rad, jak zdrowo żyć i skutecznie chronić środowisko naturalne. Praca została wykonana w formie papierowej do wykorzystania w szkole. Następnie, zespoły projektowe pracowały razem, aby wykonać jeden, wspólny Eko-Kalendarz w formie elektronicznej w języku angielskim.
Ponadto, została urządzona ekspozycja w Kąciku Ekologicznym, która zawiera wiele materiałów zgromadzonych podczas wyjazdów projektowych i międzynarodowych spotkań w szkołach partnerskich w Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Uczniowie uczestniczą w zajęciach upowszechniających rezultaty projektu Erasmus+, obserwują zmieniające się warunki pogodowe, robią notatki, pogłębiają swoją wiedzę na temat ekologii, doskonalą umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz użycia TIK.
Wierzymy, że nasza wspólna praca przyniesie wymierne efekty i przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego na naszej planecie, Ziemi.
Uczniowie i nauczyciele realizujący projekt
Koordynator projektu – Urszula Kowalska